Adana
Danie to zawdzięcza swoją nazwę jednemu z największych miast Turcji – Adanie. Przepis na turecki kebab nie jest skomplikowany – potrawa jest na pozór bardzo podobna do naszych "mielonych". Jest w tym trochę prawdy, jednak tym co odróżnia adanę od innych dań jest specjalna kombinacja przypraw, które wzbogacają smak tego wyjątkowego dania.
Składniki:
- 40 dag mielonej wołowiny
- 40 dag mielonej baraniny ( w ostateczności wieprzowina)
- 10 dag mielonego tłuszczu baraniego (ew. 1 łyżka masła)
- 1 duża cebula
- 2 łyżki słodkiej papryki
- sól, pieprz
- 0,5 łyżeczki ostrej papryczki w płatkach (biber lub chilli)
- 0,5 łyżeczki kuminu
- 0,5 łyżeczki mielonej kolendry
- 1 łyżka pasty pomidorowej
Przygotowanie:
Najpierw należy drobno pokroić cebulę, a następnie wymieszać ją z mięsem mielonym. W przypadku braku baraniny, którą często trudno zakupić w Polsce, można dodać wieprzowinę – możliwie najchudszą. Mięso baranie jest chude i dlatego aby poprawić smak adany i nadać jej soczystości, można dodać tłuszczu baraniego i ewentualnie łyżeczkę miękkiego masła.
Po wykonaniu tych czynności można dodać przyprawy. Jako substytut pasty pomidorowej posłużyć może koncentrat pomidorowy. Następnie wszystko dobrze wymieszać – możliwie jak najdłużej. Co ważne, nie należy dodawać bułki ani jajka. Tak przygotowane mięso nadziewa się na długie ostrza o szerokości dwóch centymetrów i o długości sięgającej dwóch metrów. W Polsce można zastąpić je szpikulcami szaszłykowymi. Potrawę należy grillować lub smażyć na patelni albo w piekarniku. Opiekanie powinno być względnie krótkie, aby mięso nie wyschło.
Danie najlepiej smakuje z ryżem lub kaszą kuskus, ale pasuje do niego wiele innych dodatków.